Jaki podmiot jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym?

Organizatorem publicznego transportu zbiorowego na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym jest minister właściwy do spraw transportu (art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym).

Czy przepisy ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym znajdują zastosowanie do regularnego przewozu osób w celach turystycznych?

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym przepisów w/w ustawy nie stosuje się do regularnego przewozu osób realizowanego w:

  1. międzynarodowym transporcie drogowym;
  2. międzynarodowym transporcie morskim;
  3. międzynarodowej żegludze śródlądowej;
  4. celach turystycznych.

Czym jest przewóz kabotażowy?

Przewóz kabotażowy to przewóz wykonywany pojazdem samochodowym zarejestrowanym za granicą lub przez przedsiębiorcę zagranicznego między miejscami położonymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 4 pkt 12 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym).

Jak powinno zostać zrealizowane zadanie organizatora polegające na określeniu przystanków komunikacyjnych i dworców, których właścicielem albo zarządzającym nie jest jednostka samorządu terytorialnego?

Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. 2010 r., Nr 5, poz. 13 ze zm.), dalej ‘ustawa o publicznym transporcie zbiorowym’, organizowanie publicznego transportu zbiorowego polega m.in. na określaniu przystanków komunikacyjnych i dworców, których właścicielem lub zarządzającym nie jest jednostka samorządu terytorialnego, udostępnionych dla wszystkich operatorów i przewoźników oraz informowaniu o stawce opłat za korzystanie z tych obiektów”.

Jaki organ wydaje zezwolenie na wykonywanie przewozów regularnych w krajowym transporcie drogowym na liniach komunikacyjnych przebiegających na obszarze miasta i sąsiedniego powiatu?

Jak stanowi przepis art. 18 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy o transporcie drogowym, wykonywanie przewozów regularnych w krajowym transporcie drogowym na liniach komunikacyjnych przebiegających na obszarze miasta i sąsiedniego powiatu wymaga zezwolenia wydanego przez prezydenta miasta na prawach powiatu, w uzgodnieniu z właściwym starostą ze względu na planowany przebieg linii komunikacyjnej.

Co należy rozumieć przez powiatowe przewozy pasażerskie?

Zgodnie z art. 4 pkt 10 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym przez powiatowe przewozy pasażerskie należy rozumieć przewóz osób w ramach publicznego transportu zbiorowego wykonywany w granicach administracyjnych co najmniej dwóch gmin i niewykraczający poza granice jednego powiatu albo w granicach administracyjnych powiatów sąsiadujących, które zawarły stosowne porozumienie lub które utworzyły związek powiatów; inne niż przewozy gminne, wojewódzkie i międzywojewódzkie.

Zaswiadczenie o świadczeniu usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego z konsorcjum

Zgodnie z brzmieniem art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. 2011 r., Nr 5, poz. 13), dalej ‘ustawa o publicznym transporcie zbiorowym’ „po zawarciu umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego organizator wydaje operatorowi zaświadczenie (…). Z kolei art. 28 ust. 4 zd.

Strony