Wyrok WSA w Krakowie - opłaty za korzystanie z przystanków

I SA/Kr 1966/11 - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie

(...) Opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych lub dworców w całości przekazywane będą do Gminy. Gmina nie zawiera umów cywilnoprawnych z przewoźnikami - opłata za korzystanie z przystanków jest ustawowo nałożona na przewoźnika, co reguluje ustawa z dnia 16 grudnia 2010r. o publicznym transporcie zbiorowym. (...) Czy opłaty za korzystanie z przystanków komunikacyjnych na terenie Gminy Kraków podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? (...)

Rozstrzygnięcie nadzorcze woj. podkarpackiego w sprawie określania przystanków

(...)W załączniku Nr 1 do niniejszej uchwały Rada określiła wykaz przystanków komunikacyjnych udostępnionych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób, natomiast w załączniku nr 2 - Regulamin korzystania z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym(...)
Regulamin korzystania z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Zaklików(...)

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w sprawie usług transportowych - koszty uzyskania przychodu

Czy kwoty wypłacone przez Spółkę na rzecz zleceniodawców tytułem kar umownych bądź zasadnych roszczeń reklamacyjnych wynikających z opóźnień w transporcie, uszkodzenia towaru, zaginięcia towaru lub braku towaru w dostawie podczas świadczenia usług logistycznych i spedycyjnych, przy zachowaniu przez Spółkę należytej staranności, stanowią koszty uzyskania przychodu Spółki?(...)

Uchwała Rady Gminy Zaklików

(...)Uchwała Rady Gminy Zaklików z 25 lipca 2011 w sprawie określanie przystanków komunikacyjnych udostępnianych dla operatorów i warunków korzystania z nich.
Regulamin korzystania z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Zaklików(...)

Interpretacja podatkowa w sprawie opodatkowania otrzymanej od Gminy rekompensaty w formie dopłaty do jednego wozokilometra

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko(...)

Możliwe rozwiązania praktycznych problemów z organizacją powiatowych i wojewódzkich przewozów

Na łamach miesięcznika Komunikacja Publiczna nr 4/2011 r. ukazał się artykuł radcy prawnego Jędrzeja Klatki pt. Możliwe rozwiązania praktycznych problemów z organizacją powiatowych i wojewódzkich przewozów. Artykuł dotyczy problemu finansowania zadań własnych innych jednostek samorządu terytorialnego w odniesieniu do komunikacji publicznej.

Możliwość uzyskania dotacji do przewozów organizowanych przez porozumienie albo związek gmin, które nie sąsiadując ze sobą przestały być komunikacja miejską

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt. 4 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym „komunikacja miejska to gminne przewozy pasażerskie wykonywane w granicach administracyjnych miasta albo:

  1. miasta i gminy,
  2. miast, albo
  3. miast i gmin sąsiadujących

- jeżeli zostało zawarte porozumienie lub został utworzony związek międzygminny w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego.”

Czy wydawane przez organizatora zaświadczenia potwierdzające posiadanie uprawnień do wykonywania publicznego transportu zbiorowego zastępują zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych wydawane na podstawie ustawy o transporcie drogowym?

Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,[1] ze zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 4 lutego 2011 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym,[2] wykonywanie przewozów regularnych nadal wymaga zezwolenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Organy wydające te zezwolenia nie zmieniły się więc 1 marca 2011 r. Wydając zezwolenia, wójt, burmistrz albo prezydent miasta musi jednak brać pod uwagę:

Czy operator wybrany w przetargu może dostać rekompensatę ?

Zgodnie z art. 2 lit. g Rozporządzenia 1370/2007, ‘rekompensata z tytułu świadczenia usług publicznych’ oznacza każdą korzyść, zwłaszcza finansową, przyznaną bezpośrednio lub pośrednio przez właściwy organ z funduszy publicznych w okresie realizacji zobowiązania z tytułu świadczenia usług publicznych lub powiązaną z tym okresem ...

Gdzie należy umieszczać ogłoszenia o przewidywanym trybie udzielenia zamówienia na usługi przewozowe oraz usług i obszarów potencjalnie objętych zamówieniem ?

Zgodnie z art. 7 ust. 2 Rozporządzenia 1370[1]„Każdy właściwy organ podejmuje niezbędne środki, aby najpóźniej rok przed rozpoczęciem procedury przetargowej lub rok przed bezpośrednim przyznaniem zamówienia zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej przynajmniej następujące informacje:

Przystanki nowe obowiązki i podział kompetencji

Na łamach miesięcznika Komunikacja Publiczna nr 2/2011 r. ukazał się artykuł radcy prawnego Jędrzeja Klatki pt. Przystanki nowe obowiązki i podział kompetencji. Artykuł dotyczy obowiązków i podziału kompetencji w temacie sprzątania przystanków komunikacji publicznej.

Konsekwencje nowelizacji przepisów prawa dla transportu publicznego

Na łamach miesięcznika Komunikacja Publiczna nr 1/2011 r. ukazał się artykuł radcy prawnego Jędrzeja Klatki pt. Konsekwencje nowelizacji przepisów prawa dla transportu publicznego. Artykuł wyjaśnia jakie są następstwa wejścia w życie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym dla dalszego obiązywania taryfy (cennika) opłat za przewóz i opłat dodatkowych, regulaminów przewozu osób i przepisów porządkowych.

Strony