Przejdź do treści

Rekompensata nie podlega VAT - wyrok WSA w Gliwicach I SA/Gl 1515/21

Wyrok  Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 17 marca 2022 r.  I SA/Gl 1515/21  Skład orzekający  Przewodniczący: Sędzia WSA Wojciech Gapiński.  Sędziowie: NSA Eugeniusz Christ (spr.), Asesor, WSA Katarzyna Stuła-Marcela. Sentencja  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 marca 2022 r. sprawy ze skargi Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w C. Sp. z o.o. w C. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia (...) r.

Składki dla związku nie są opodatkowaną zapłatą za usługę - wyrok WSA Gliwice I SA GI 1553 19

Składki dla związku nie są opodatkowaną zapłatą za usługę - wyrok WSA Gliwice I SA GI 1553 19

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 10 lipca 2019 r. w przedmiocie uzgodnienia wydania zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym

W dniu 10 lipca 2019 r. zapadł wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi w przedmiocie uzgodnienia wydania zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym. Sygnatura akt: III SA/Łd 426/19. Przedmiotem uzgodnienia w zakresie właściwości danej jednostki samorządu terytorialnego jest w szczególności planowana trasa przejazdu, miejsca, w którym planuje się przystanki, czasy przejazdu i przyjazdu na przystanek.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 lipca 2019 r. w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym

W dniu 4 lipca 2019 r. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym. Sygnatura akt: II GSK 1978/17. Przewozy regularne w krajowym transporcie drogowym są wykonywane według zasad określonych w ustawie o transporcie drogowym, przy czym jedną z tych zasad jest wymóg pobierania należności za przejazd i wydanie potwierdzenia wniesienia przez pasażera opłaty za przejazd w postaci biletu przed rozpoczęciem kursu, a nie w dowolnym momencie trwania kursu, czy po jego zakończeniu. NSA oddalił skargę kasacyjną w tej sprawie.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 stycznia 2019 r. w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym

W dniu 23 stycznia 2019 r. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym. Sygnatura akt: II GSK 4927/16. Wyrok dotyczy sytuacji, w której na przedsiębiorcę została nałożona kara pieniężna ze względu na zmianę trasy przewozu osób jako brak zezwolenia na wykonywanie transportu. Zmiana trasy nie powinna być kwalifikowana jako przewóz bez zezwolenia. Zmiana trasy jest to naruszenie warunków określonych w zezwoleniu. Takie rozróżnienie ma finansowe znaczenie dla przedsiębiorcy.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 listopada 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług

W dniu 7 listopada 2018 r. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w przedmiocie podatku od towarów i usług. Sygnatura akt: I FSK 1692/16. Rekompensata, którą spółka otrzymuje od gminy służy pokryciu kosztów związanych z wykonywaniem usług przewozowych. Rekompensata nie stanowi dopłaty do ceny usług świadczonych przez firmę przewozową, tylko ma służyć wyrównaniu strat poniesionych przez spółkę komunalną i jako taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 listopada 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług

W dniu 15 listopada 2018 r. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w przedmiocie podatku od towarów i usług. Sygnatura akt: I FSK 832/18. Gmina nie ma obowiązku stosowania prewspółczynnika do wydatków związanych z budową i utrzymaniem infrastruktury przystankowej. Przystanki autobusowe w całości wykorzystywane są do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie transportu zbiorowego.

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 27 lutego 2017 r. w przedmiocie publicznego transportu drogowego

W dniu 27 lutego 2017 r. zapadło postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach w przedmiocie publicznego transportu drogowego. Sygnatura akt: II SA/Gl 1110/16. WSA w Gliwicach odrzucił skargę spółki, która chciała zaskarżyć czynności podjęte przez Organizatora przetargu dotyczącego świadczenia usług przewozowych w transporcie drogowym na terenie gminy.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 28 sierpnia 2018 r. w przedmiocie określenia przystanków komunikacyjnych i zasad korzystania z tych przystanków

W dniu 28 sierpnia 2018 r. zapadł wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie w przedmiocie określenia przystanków komunikacyjnych i zasad korzystania z tych przystanków. Sygnatura akt: II SA/Ol 472/18. Wojewoda zarzucił naruszenie art. 15 ust. 2 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym - uchwale określającej przystanki komunikacyjne na terenie miasta, którego właścicielem lub zarządzającym jest gmina miejska oraz warunki i zasady korzystania z tych przystanków, która została podjęta przez radę miejską.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 października 2018 r. w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji

W dniu 9 października 2018 r. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji. Sygnatura akt: II GSK 2995/16. Każdy ze wspólników w spółce cywilnej zajmującej się wykonywaniem transportu drogowego musi posiadać odpowiednią licencję. W przedmiotowej sprawie Śląski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego nałożył karę na firmę zajmującą się usługami taksówkarskimi ponieważ jeden ze wspólników nie posiadał takiej licencji. Sprawa została skierowana na drogę sądową.
Subskrybuj Sąd