Przejdź do treści

Miasta chcą pieniędzy z funduszu autobusowego. Co na to mnisterstwo? Opinia eksperta radcy prawnego Jędrzeja Klatki

W dniu 4 marca 2024 r. na Portalu Samorządowym ukazał się artykuł pt. ,,Miasta chcą pieniędzy z funduszu autobusowego. Co zrobi ministerstwo?”. Według Radcy prawnego Jędrzej Klatki specjalizującego się w publicznym transporcie zbiorowym dopłaty powinny trafić nie tylko do komunikacji podmiejskiej, ale również miejskiej w celu zapewnienia konstytucyjnej zasady równości. 

,,W sytuacji, w której wpływy ze sprzedaży biletów pokrywają mniej niż połowę kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej, brak możliwości uzyskania wyżej wymienionej dopłaty i dofinansowania znacząco zwiększa obciążenie budżetu organizatora komunikacji miejskiej" - komentuje Jędrzej Klatka. 

,,Ponadto powoduje niepotrzebne "skutki uboczne". Wystarczy założyć związek powiatowo-gminny i linia o identycznym przebiegu jako przewóz powiatowo-gminny już nie będzie komunikacją miejską, a więc związek jako jej organizator uzyska dopłatę, której miasto uzyskać nie mogło. Dlaczego nikt tego nie bierze pod uwagę?" - pyta.

Według radcy prawnego Jędrzeja Klatki w obecnym stanie mamy do czynienia z nieuzasadnioną dyskryminacją. Wskazuje on, że zgodnie z art. 32 ust 1 Konsytyucji RP wszyscy są wobec prawa równi, dlatego mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.  

,,Dopuszczenie możliwości uzyskania dofinansowania z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych przez organizatorów komunikacji miejskiej jest nie tylko racjonalne. Jest wręcz konieczne, bo w obecnym stanie prawnym mamy do czynienia z nieuzasadnioną dyskryminacją" - podsumowuje.

 

 

Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem -> Miasta chcą pieniędzy z funduszu autobusowego. Co zrobi ministerstwo? (portalsamorzadowy.pl)

Masz pytania?

Skontaktuj się z naszym ekspertem

/
/